07
04 2022
540

Subtilitățile calculării amortizării pentru mijloacele fixe returnate furnizorului în baza contractului de garanție

Este în drept agentul economic să calculeze amortizarea în scopuri fiscale pentru perioada în care mijlocul fix procurat, care se dovedește a fi neconform, se returnează furnizorului în baza contractului de garanție pentru a fi înlocuit cu același mijloc fix sau pentru a fi reparat (în funcție de condițiile contractuale)?
 
Potrivit prevederilor art.261 alin.(2) Codul fiscal, mijloacele fixe pe care se calculează amortizarea este proprietatea materială reflectată în bilanţul contribuabilului în conformitate cu legislaţia şi care este prevăzută a fi utilizată în activitatea de întreprinzător, a căror valoare scade prezumtiv ca urmare a uzurii
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

CLASSIC

1499 lei

PREMIUM

2299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.