Întrebări și răspunsuri

icon Grădinița privată vs înregistrarea în calitate de plătitor al TVA

Entitatea prestează servicii de învăţământ preșcolar (grădinița de copii privată). În cazul depășirii plafonului de 1.2 mil lei, survine oare obligația privind înregistrarea în calitate de plătitor al TVA?   În conformitate cu art. 103 alin. (1) pct. 5) din Codul fiscal, sunt scutite de TVA fără drept de deducere, serviciile legate de întreținerea copiilor în instituții preșcolare.   Astfel, în cazul în care entitatea prestează servicii legate de întreținere...

author icon

Igor Lazari

author icon

Natalia Arhilei

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

565 vizualizări

Data publicării:

07 Martie /2024 08:00

Catalogul tematic

Noutăți | Declarație TVA

Etichete:

platitor | institutie de invatamint | declaraţie privind TVA

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon