Întrebări și răspunsuri

icon Părinții pensionari drept persoane întreținute

Este în drept salariatul să depună cerere privind acordarea scutirilor la impozitul pe venit reţinut din salariu pentru persoanele întreținute și pentru părinții  pensionari, dacă aceștia sunt întreținuți de către respectivul salariat? Cum se va determina cuantumul venitului persoanei întreținute?   Dreptul la scutirea pentru persoanele întreţinute este reglementat de art. 35 din Codul fiscal. Potrivit alin. (2) din articolul indicat, persoană întreţinută este cea care întruneşte următoarele cerin...

author icon

Victoria Belous

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1732 vizualizări

Data publicării:

25 Ianuarie /2023 08:00

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Persoana fizică | Scutiri personale

Etichete:

persoana fizică | persoane cu dizabilitati | pensionar | scutirea pentru persoana întreținută

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon