25
01 2019
1373

Indicații metodice - suport pentru ținerea contabilității de către persoanele fizice care desfășoară activitate profesională în sectorul justiției

Prin Ordinul Ministrului Finanțelor nr.216 din 28 decembrie 2018 au fost aprobate Indicaţiile metodice privind contabilitatea pentru persoanele fizice care desfăşoară activitate profesională în sectorul justiţiei, documentul fiind publicat în MO al RM, nr. 6-12 din 11 ianuarie 2019. Pentru ca utilizatorul să înțeleagă logica acestui act, oferim o scurtă retrospectivă a reglementărilor din domeniu.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

6 comentarii

avatar
buna ziua. pot fi utilizate indicatiile metodice despre care s-a scris mai sus la determinarea obligatiilor fiscale de catre persoanele fizice care practica activitate profesionala in sectorul jutitiei?
avatar
ca sa fim mai expliciti in una din situatii, recomandam sa consultati in detaliu art. 26.1(2) CF al RM. Astfel, norma din acest alineat stabileste printre altele urmatoarele: «Mijloacele fixe pe care se calculează amortizarea este proprietatea materială reflectată în bilanţul contribuabilului în conformitate cu legislaţia.....». Se va tine cont, ca pentru persoanele fizice care tin contabilitate in partida simpla si nu intocmesc situatii financiare, notiunea de bilant este improprie. Astfel, in cazul aplicarii corecte (exprese, asa cum scrie in CF) a normei fiscale de mai sus persoanelor fizice care nu intocmesc situatii financiare, corespunzator nu inregistreaza in bilant mijloace fixe, nu au treaba cu amortizarea fiscala pina la explicarea normei de catre legiuitor, prin care acesta (legiuitorul) va echivala bilantul cu borderoul de evidenta.

cu stima
avatar
Buna Ziua. Din 01.10.2018 sa schimbat marimea scutirii personale. Va rog sa-mi raspundeti: Cabinetul Avocatului trebuie sa depuna 2 declaratii DAJ17 pentru anul 2018: 1) 01.01.2018-30.09.2018, 2) 01.10.2018-31.12.2018 si diferenta intre declaratii o sa fie numai ce tine de marimea scutirii personale? Multumesc.
avatar
Bună ziua, vă recomandăm să luați cunoștință și de acest material
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.