26
12 2018
187

1. (10.2.17) Poate o persoană fizică să solicite eliberarea patentei de întreprinzător pentru unul din genurile de activitate enumerate în anexa la Legea cu privire la patenta de întreprinzător nr.93-XIV din 15.07.1998, pentru o perioadă mai mare de un an?

Conform art. 7 din Lege , patenta se eliberează sau se prelungește pe o durată de o lună sau, la dorința solicitantului, pe o durată mai mare.

În același timp, conform Anexei nr. 1 la Legea privind reglementarea prin autorizare a activității de întreprinzător nr. 160 din 22.07.2011, patenta de întreprinzător se eliberează pentru termenul de la o lună până la 12 luni.

Prin urmare, termenul maxim pentru care poate fi eliberată patenta de întreprinzător este de 12 luni

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.