20
08 2019
163

1. (10.4.16) Arhiva: Cine efectuează înscrieri în cărțile de muncă a deținătorilor de patenta privitor la durata activității desfășurate în baza patentei de întreprinzător?

Pîna la 01.01.2007, înscrierile în cartile de munca a detinatorilor de patenta privitor la durata activitatii desfasurate în baza patentei de întreprinzator s-au efectuat de catre inspectoratele fiscale de stat teritoriale sau, dupa caz, de catre primarii, iar pentru patentele eliberate si prelungite dupa 01.01.2007 – de catre Casa Nationala de Asigurari Sociale.

Conform art. 17 alin. 3, durata activitatii desfasurate în baza patentei se include în vechimea de munca a titularului patentei, cu conditia achitarii contributiilor de asigurare sociala de stat. Potrivit pct. 45 din Hotarîrea Guvernului privind carnetul de munca nr. 1449 din 24.12.2007 pentru titularii patentei de întreprinzator, înscrierea în carnetul de munca se efectuiaza de catre organul fiscal care a eliberat patenta.

(MO nr.5-7/23 din 11.01.2008 )(art. I pct. 1 si 2, art.III al Legii pentru modificarea si completarea unor acte legislative nr. 208 din 07.07.2006)

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.