14
12 2018
376

1. (28.17.31) Ce cotă TVA se aplică pentru serviciile suplimentare prestate de către unitatea de cazare, dacă costul acestor servicii nu se include în costul serviciilor de cazare?

Conform art.96 lit.b) din Codul fiscal , se stabilesc cote reduse a TVA în mărime de 10% la serviciile de cazare, indiferent de categoria de confort în hotel, hotel-apartament, motel, vilă turistică, bungalou, pensiune turistică, pensiune agroturistică, camping, sat de vacanţă sau tabără de vacanţă pentru agenţii economici a căror activitate operaţională se constituie exclusiv din activităţi de cazare şi alimentaţie publică, conform secţiunii I a Clasificatorului Activităţilor din Economia Moldovei.

Astfel, în cazul în care valoarea serviciilor suplimentare prestate de către unitatea de cazare, nu se include în costul serviciilor de cazare, pentru acestea se va aplica cota standard în mărime de 20 % a TVA.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.