06
02 2020
365

1. (28.6.4.42) Ce cotă a TVA se va aplica la plasarea şi comercializarea mărfurilor în magazinele duty-free?

Potrivit prevederilor art. 103 alin. (6) din Codul fiscal, sînt scutite de TVA fără drept de deducere plasarea şi comercializarea mărfurilor în magazinele duty-free. Mărfurile supuse accizelor plasate în destinaţia magazinul duty-free amplasat în zona intrării pe teritoriul Republicii Moldova, magazinul duty-free pentru deservirea corpului diplomatic, după comercializare, la încheierea destinaţiei vamale, sunt plasate sub regimul vamal de import cu perceperea drepturilor de import.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.