13
12 2018
321

1. (29.2.9.16) În cazul încetării activității în decursul anului sau pînă la finele anului calendaristic, care va fi suma limită a impozitului pe venit necesară achitării?

Potrivit art. 6911 alin.(3) din Codul fiscal , pentru contribuabilii care încetează activitatea pe parcursul perioadei fiscale, cota impozitului pe venit constituie 1% din obiectul impunerii, dar nu mai puţin de 250 de lei pentru fiecare lună în care a desfăşurat activitate.

[Completare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul aprobării Legii nr.229 din 01.11.2018 (publicată în Monitorul Oficial nr. 441-447/705 din 30.11.2018)]

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.