10
09 2019
215

2. (10.5.2) Cine are dreptul de a desfășura activitate de comerț cu amănuntul în baza patentei de întreprinzător, până la 31 decembrie 2022?

Desfășurarea activității de comerț cu amănuntul în baza patentei de întreprinzător pînă la 31 decembrie 2022, se permite numai pentru titularii de patentă, care dețin patente pentru genurile de activitate corespunzătoare pozițiilor1.1. și 1.2. din anexă la Legea nr. 93-XIV din 15 iulie 1998, pe parcursul perioadei, începând cu 27 decembrie 2016 și până la situația din 31 decembrie 2019. (art. 4 alin. (13) al Legii nr. 93-XIV din 15.07.1998 cu privire la patenta de întreprinzător).

(Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii nr. 103 din 30.07.2019 pentru modificarea Legii nr. 93/1998 cu privire la patenta de întreprinzător, publicată în Monitorul Oficial nr. 256-259 art. 354 din 16.08.2019)

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.