15
04 2021
143

(28.1.33) Se va lua în considerare valoarea livrărilor scutite de TVA cu drept de deducere, în suma necesară pentru depășirea plafonului pentru înregistrarea în calitate subiect impozabil al TVA?

Conform art.112 alin.(3) din Codul fiscal, subiectul care desfășoară activitate de întreprinzător, este obligat să se înregistreze ca contribuabil al TVA dacă el, într-o oricare perioadă de 12 luni consecutive, a efectuat livrări de mărfuri, servicii în sumă ce depășește 1,2 milioane de lei, cu excepția livrărilor scutite de TVA fără drept de deducere şi a celor care nu constituie obiect impozabil în conformitate cu art.95 alin.(2) CF. 

Astfel, valoarea livrărilor scutite de TVA cu drept de deducere, se va include în suma necesară pentru depășirea plafonului pentru înregistrarea în calitate subiect impozabil al TVA.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.