18
08 2020
306

(28.15.75) Apare obligația emiterii facturii fiscale electronice (e–Factura) de către subiectul impozabil cu TVA în cazul livrării de mărfuri/servicii scutite de TVA fără drept de deducere în cadrul achizițiilor publice?

Potrivit art.117 alin. (12) din Codul fiscal, în redacția Legii pentru modificarea articolului 117 din Codul fiscal nr.102 din 18 iunie 2020, începînd cu 1 ianuarie 2021, la efectuarea livrării impozabile în cadrul achiziţiilor publice pe teritoriul ţării, subiectul impozabil este obligat să prezinte cumpărătorului (beneficiarului) pentru livrarea respectivă factura fiscală electronică (e-factura). Prevederile prezentului alineat nu se aplică pentru livrările de energie electrică, de energie termică, de gaz natural, pentru serviciile de comunicaţii electronice şi serviciile comunale. 

 

         Astfel, reieșind din prevederile articolului în cauză, pentru livrările de mărfuri/ servicii scutite de TVA fără drept de deducere, lipsește obligația de emitere în adresa cumpărătorilor/beneficiarilor a facturii fiscale în format electronic.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.