06
03 2020
226

3. (29.1.7.3.3) : Arhiva

În cazul în care ajutoarele sunt oferite în conformitate cu statutul asociației obștești filantropice, ele reprezintă venit neimpozabil, în conformitate cu art. 20 lit. l) din Codul fiscal. În cazul în care statutul organizației nu prevede acordarea ajutoarelor, aceste venituri se califică drept impozabile, în conformitate cu art. 18 din Codul fiscal și potrivit prevederilor art. 90 alin. (1) din Codul fiscal entitatea reține în prealabil 7% din plățile efectuate în folosul persoanei fizice. Care este modalitatea de impozitare a ajutorului banesc primit de persoanele fizice de la asociațiile obștești? În cazul în care ajutoarele sunt oferite în conformitate cu statutul asociaţiei obşteşti filantropice, ele reprezintă venit neimpozabil, în conformitate cu art. 20 lit. l) din Codul fiscal. În cazul în care statutul organizaţiei nu prevede acordarea ajutoarelor, aceste venituri se califică drept impozabile, în conformitate cu art.18 din Codul fiscal şi potrivit prevederilor art. 90 din Codul fiscal entitatea reţine în prealabil 7% din plăţile efectuate în folosul persoanei fizice. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr. 267 din 23.12.2011(publicată în Monitorul Oficial nr. 13-14 din 13.01.2012), în vigoare aprobării de la data publicării.] (în vigoare pînă la 13.01.2012) În cazul în care ajutoarele sunt oferite în conformitate cu statutul asociatiei obstesti, ele reprezinta venit neimpozabil, în conformitate cu art. 20 lit. l) din Codul fiscal. În cazul în care statutul organizatiei nu prevede acordarea ajutoarelor, aceste venituri se califica drept impozabile, în conformitate cu art.18 din Codul fiscal si potrivit prevederilor art. 90 alin. (3) din Codul fiscal entitatea retine în prealabil 5% din platile efectuate în folosul persoanei fizice. (Actualizat prin Ordinul nr. 266 din 01.06.2020)

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.