19
08 2017
1328

4. (29.1.3.1.7) Se permite deducerea în scopuri fiscale a cheltuielilor de judecată suportate de agentul economic?

Conform, art. 24 alin. (1) din Codul fiscal, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător.

Totodată, conform pct. 39 din anexa nr.1 la Hotarîrea Guvernului nr. 77 din 30.01.2008, cheltuielile ordinare şi necesare reprezintă cheltuieli caracteristice pentru gestionarea anumitor tipuri de activităţi de întreprinzător, fără de care este imposibil de a face business, care sunt definite atît cu indici calitativi, cît şi cantitativi.

Astfel, se va permite deducerea în scopuri fiscale a cheltuielilor de judecată suportate de companie, dacă aceste cheltuieli se vor califica ca cheltuieli ordinare şi necesare.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.