29
05 2020
354

5. (4.7.1) Apare obligația de calculare și achitare la buget a accizelor în cazul cînd subiectul impunerii efectuează mișcarea interna de mărfuri supuse accizelor?

Conform art.119 pct. 3) din Codul fiscal, antrepozit fiscal este definit ca totalitatea locurilor, determinate în certificatul de acciză, în care mărfurile supuse accizelor sînt produse, transformate, deţinute sau expediate (transportate) de către antrepozitarul autorizat în activitatea sa, în cadrul cărora nu se calculează şi nu se achită accizele. În conditiile actiunii art.123 (1) din Titlul IV al Codului fiscal, subiecţii impunerii specificaţi la art.120 lit.a), care expediază (transportă) mărfuri supuse accizelor din antrepozitul fiscal, calculează accizele pornind de la volumul mărfurilor în expresie naturală sau de la valoarea acestora (în funcţie de cotă – în sumă absolută sau ad valorem în procente). Astfel, în cazul cînd întreprinderea efectuează mișcarea internă de mărfuri supuse accizelor, adică cînd mărfurile se deplasează de la un loc în altul, obligația de calculare și achitare a accizelor lipsește, cu condiția că aceste locuri sînt indicate în certificatul de acciz al subiectului impunerii. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr.171 din 19.12.2019, în vigoare de la data 01.01.2020]

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.