13
02 2020
979

6. (28.15.29) Este necesară eliberarea facturii fiscale în adresa fiecărui destinatar în cazul în care livrarea mărfurilor, serviciilor către proprietarii de teren agricol în contul plăţii pentru arenda pămîntului?

În conformitate cu prevederile alin. (4) al art.1171 din Codul fiscal, la livrările de producţie agricolă şi de mărfuri, servicii către proprietarii de teren agricol în contul plăţii pentru arenda pămîntului, factura fiscală se eliberează de arendaş în ultima zi a lunii în care a avut loc livrarea, la valoarea totală a livrării, cu anexarea informaţiei despre beneficiari, ce conţine indicatorii specificaţi în factura fiscală şi semnătura olografă a beneficiarilor. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii nr.267 din 23.12.2011 pentru modificarea unor acte legislative, în vigoare din 13.01.2012].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.