Întrebări și răspunsuri

icon Agentul economic „X” deţine o hală care este amplasată pe teritoriul pieţei „Y”, care, de asemenea aparţine acestuia. În cazul pieţei, agentul economic calculează şi achită taxa de piaţă din suprafaţa totală a terenului pieţei şi a imobilelor amplasate pe aceasta (inclusiv pentru hală).

Hala este folosită pentru satisfacerea necesităţilor populaţiei, şi anume – pentru vînzarea produselor agricole (lapte, brînză, ouă, carne, ş. a.), la fel ca şi încăperile, tarabele şi mesele de pe teritoriul pieţei. Avînd în vedere acest fapt, are obligaţia agentul economic de a achita taxa pentru unităţile de comerţ şi/sau de prestări servicii de deservire socială pentru hală, în condiţiile în care pentru acest obiect (inclusiv pentru terenul de sub acesta) se achită taxa de piaţă? Taxele locale, potrivit art. 297 alin. (3) al Codului fiscal (în continuare – ...

author icon

Stela Guțu

author icon

Ludmila Mițova

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2915 vizualizări

Data publicării:

16 Septembrie /2013 12:34

Domeniu:

Taxele locale | Persoana fizică | Persoană juridică

Etichete:

taxa de piaţă | întreprinzător | taxa pentru unităţile de comerţ

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon