02
11 2016
735

Are agentul economic dreptul la trecerea în cont a TVA pe bunurile procurate, dacă factura fiscală a fost eliberată de către furnizor la 30.06.2016, data transportării mărfii a fost 01.07.2016, iar data înregistrării cumpărătorului ca subiect impozabil cu TVA este 01.07.2016?

În conformitate cu prevederile art. 117 alin. (1) din CF, subiectul impozabil care efectuează o livrare impozabilă pe teritoriul țării este obligat să prezinte cumpărătorului factura fiscală pe livrarea în cauză. Prezentarea facturii fiscale se efectuează la momentul apariției obligației fiscale, stabilit prin art.108 din CF.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.