24
09 2016
1177

Despre determinarea proratei definitive

Cum urmează a fi determinată prorata definitivă și pe ce indicatori urmează a se baza? În declarația cărei perioade fiscale urmează a se reflecta la determinarea obligației fiscale privind TVA diferența dintre suma TVA trecută în cont în perioadele fiscale precedente și suma TVA determinată drept urmare a aplicării proratei definitive?

Potrivit prevederilor art. 102 alin. (3) din CF, suma TVA achitată sau care urmează a fi achitată pe valorile materiale, serviciile procurate care sunt folosite pentru efectuarea livrărilor atît impozabile cît și scutite de TVA se trece în cont dacă se referă la livrările impozabile.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.