27
03 2018
389

Impozitul pe venit pentru angajaţii TIC (înanfara parcurilor)

29.1.8.6. Ce regim de impunere se aplică pentru angajaţii din domeniul TIC pentru perioada de la 17 martie până la 31 decembrie a anului 2012, în contextul prevederilor art. 24 alin. (21) din Legea pentru punerea în aplicare a Titlului I şi II din Codul fiscal şi care va fi cota de impunere aplicabilă?

Prin Legea nr.27 din 01.03.2012 au fost efectuate ultimele modificări la art. 24 alin (21) din Legea pentru punerea în aplicare a titlurilor I şi II ale Codului fiscal, prin care, începând cu data de 17.03.2012, venit impozabil se consideră venitul lunar a cărui mărime nu depăşeşte 2 salarii medii lunare pe economie prognozate pentru anul respectiv.

Respectiv, venitul lunar ce depăşeşte 7.100 lei se consideră venit neimpozabil (salariul mediu pe economie prognozat pentru anul 2012 a fost stabilit prin Hotărârea Guvernului nr.868 din 22.11.2011, în mărime de 3.550 lei, venit impozabil va constitui suma ce depăşeşte 7.100 lei.

Astfel, începând cu perioada de după 17.03.2012, dat fiind faptul că în conformitate cu prevederile art.12 alin.(4) din Codul fiscal, venit impozabil este venitul brut, inclusiv facilităţile acordate de patron, obţinut de contribuabil din toate sursele într-o anumită perioadă fiscală, cu excepţia deducerilor şi scutirilor, aferente acestui venit, la care are dreptul contribuabilul conform legislaţiei fiscale, cota impozitului pe venit urmează a fi aplicată direct asupra venitului impozabil, fără a deduce din acesta scutirile sau deducerile aferente. Astfel, asupra venitului impozabil (inclusiv a facilităţilor acordate de patron) urmează a fi aplicate cotele impozitului pe venit, prevăzute în art.15 lit.a) din Codul fiscal (7% şi 18%).

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.