Întrebări și răspunsuri

icon TVA și materialele didactice

Cum procedăm cu factura fiscală în cazul materialelor didactice, care, potrivit Codului Fiscal, sunt scutite de TVA? Potrivit art.103 alin. (1) pct. 5) din Codul fiscal, importul și livrarea mărfurilor, serviciilor instituțiilor de învățământ publice și private, legate de desfășurarea nemijlocită a procesului de învățământ conform Codului educației; serviciile de instruire a copiilor și adolescenților în cercuri, secții, studiouri; serviciile prestate copiilor și adolescenților cu folosirea instalațiilor sportive; serviciile legate de întreținerea copiilor în in...

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1325 vizualizări

Data publicării:

30 Noiembrie /2017 16:28

Catalogul tematic

T.V.A. | Administrare fiscală | Noutăți | Legislație fiscală

Etichete:

TVA | institutie de invatamint | servicii | factura fiscală

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon