Întrebări și răspunsuri

icon Urmează sau nu a fi efectuare rețineri din veniturile îndreptate în adresa executorului judecătoresc, care ia în locațiune un imobil de la o persoană juridică?

Conform art. 18 lit. d) al Codului fiscal, venitul din chirie (arendă) reprezintă sursă de venit impozabilă. Potrivit prevederilor art. 2 al Legii nr. 113 din 17.06.2010 privind executorii judecătoreşti, executorul judecătoresc este persoană fizică. Prin urmare, se constată că are loc o tranzacţie între o persoană fizică şi o persoană juridică. Respectiv, din veniturile îndreptate în adresa executorului judecătoresc urmează a fi reţinut un impozit în mărime de 7% (conform art. 90 al Codului fiscal).

author icon

Iulia Cernicova

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3269 vizualizări

Data publicării:

13 Septembrie /2013 18:55

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon