Nerezidenți

icon Urmează oare a fi impozitate pensiile alimentare și îndemnizațiile pentru întreținerea copiilor obținute de către persoanele fizice nerezidente pe teritoriul Republicii Moldova?

          In conformitate cu prevederile art.5) pct.5) lit.a) din Codul fiscal, rezident presupune orice persoană fizică care corespunde uneia din cerinţele de mai jos:    i) are domiciliu permanent în Republica Moldova, inclusiv:  - se află la tratament sau la odihnă, sau la învățătură, sau în deplasare peste hotare;           - este persoană cu funcţii de răspundere a Republicii Moldova, aflată în exerciţiul funcţiunii peste hotare; ...

author icon

Alina Vragaleva-Platița

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

657 vizualizări

Data publicării:

31 Ianuarie /2024 14:11

Catalogul tematic

Impozitarea nerezidenţilor | Nerezident | Noutăți fiscale | Persoana fizică

Etichete:

impozit | copii | acordarea pensiilor | nerezident | persoana fizică

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon