Catalogul instituţiilor
Edenred este lider mondial în domeniul tichetelor de servicii preplătite, fiind inventatorul tichetului de masă Ticket Restaurant.

«Edenred MD» SRL
Telefon: +373 22 85 82 82
www.edenred.md

29
06 2019
99

Termenul de valabilitate a cardului de tichete de masă

Termenul de valabilitate a tichetului de masă pe suport de hârtie este de 6 luni de la data emiterii. Care este termenul de valabilitate a cardului de tichete de masă? Dacă e de asemenea de 6 luni, nu este prea costisitoare emiterea cardului?

Cardurile asociate MyEdenred — aplicația de plăti mobile cu tichete de masă electronice au termen de valabilitate de 5 ani de la data emiterii. Suplimentar, în această perioadă clienții Edenred MD pot beneficia de oferta speciala – 0 lei costuri de emitere a cardurilor.
28
06 2019
213

Oferirea tichetelor de masă și determinarea locului de muncă de bază

O persoană fizică este angajată la două întreprinderi, cu durata muncii de 6 ore per zi. Ambii angajatori oferă angajaților tichete de masă. La care întreprindere va obține tichetele angajatul în situația în care carnetul de muncă a fost scos din circuit? Cum poate fi determinat locul de muncă de bază?

Conform art. 22 din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masă: “În cazul în care salariatul lucrează pentru diferiți angajatori același număr de ore, locul de muncă de bază se stabilește individual de către salariat prin prezentarea declarației pe propria răspundere angajatorului. Locul de muncă de bază în acest caz nu poate fi schimbat mai des decât o dată pe lună.”
27
06 2019
249

Valoarea deductibilă a tichetului de masa în cazul indexării

Conform prevederilor art.4 alin.3 din Legea nr.166 cu privire la tichetele de masa, „valoarea nominală a unui tichet de masă, prevăzută la alin. (1), se indexează anual, după caz, la 1 aprilie. Coeficientul de indexare constituie creşterea anuală a indicelui preţurilor de consum pentru anul precedent, determinată în modul stabilit de către Guvern”. În cazul în care valoarea tichetului a fost de 45 lei și entitatea va aplica coeficientul de indexare, valoarea tichetului va depăși suma stabilită de lege drept sumă deductibilă (presupunem, costul tichetului, la rata inflației de 5% anual, va atinge 47,25 lei). Diferența dintre valoarea nominală și cea indexată a tichetului va rămâne deductibilă în scopuri fiscale?
Detalii
22
04 2019
645

Registrul de evidenţă a tichetelor de masă

Urmează să semneze salariatul în Registrul de evidenţă a tichetelor de masă?

Conform prevederilor Legii nr. 166/2017 și a prevederilor Regulamentului cu privire la modul de operare cu tichetele de masă, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 227/2018, angajatorul, în baza unui ordin semnat de conducătorul entităţii, este în drept să acorde salariaţilor o alocaţie individuală de hrană sub formă de tichet de masă. Totodată, angajatorul nu are dreptul să oblige salariatul să beneficieze de tichete de masă.
Detalii
22
04 2019
683

Tichete de masă în funcție de numărul orelor lucrate

În cazul în care angajatul lucrează în tură și numărul de ore lucrate în luna precedentă este mai mare decât durata normală a timpului de muncă stabilită de Codul muncii, ce număr de tichete de masă va oferi angajatorul?

Legea nr. 166/2017 și Hotărârea Guvernului nr. 227/2018 nu stabilesc restricții la numărul de ore lucrate de salariat.
Detalii
19
04 2019
561

Despre valoarea tichetelor de masă

Poate angajatorul să ofere salariaților săi tichete de masă cu o valoare mai mare decât cea deductibilă în scopuri fiscale?

Conform art. 4 alin. (1) și (2) din Legea nr. 166 cu privire la tichetele de masă, valoarea nominală deductibilă în scopuri fiscale a unui tichet de masă pentru o zi lucrătoare trebuie să fie cuprinsă între 35 şi 45 de lei. Angajatorii pot acorda tichete de masă cu valoarea nominală mai mare, diferenţa dintre aceasta şi valoarea nominală prevăzută la alin. (1) din același articol fiind nedeductibilă în scopuri fiscale.
Detalii
21
03 2019
502

Acordarea tichetelor de masă nu ține de cuantumul salariului lunar

Reprezint o companie care realizează un salariu mediu lunar brut de 5100 lei. Dacă acordăm tichete de masă salariaților noștri, putem beneficia de deductibilitatea sumelor alocate în acest scop?

Comparativ cu acordarea hranei organizate pentru angajați, opțiunea tichetelor de masă oferă angajatorului beneficiul necondiționării deductibilității sumelor de realizare a unui salariu mediu lunar brut egal sau mai mare de ¾ din salariul mediu lunar pe economie prognozat pe anul în curs.
Detalii
19
03 2019
504

Tichet de masă sau servicii catering?

La întreprinderea noastră angajaților li se acordă un prânz din contul angajatorului. Noi solicităm să ni se acorde tichete de masă, considerăm că acestea ar fi mai convenabile pentru muncitori, însă patronul spune că vom fi lezați în careva drepturi. Explicați-ne, care este diferența între aceste facilități?
Detalii
28
02 2019
254

Solicitarea numerelor si diapazonului tichetelor de masă

Poate entitatea să solicite numerele si diapazonul tichetelor de masă pentru un an calendaristic?

Având în vedere că:
— pe de o parte, legislația tichetelor de masă permite angajatorului să comande și să acorde salariaților tichete de masă doar în luna curentă, conform prezenței la muncă din luna precedentă;
— iar pe de altă parte, la procesarea comenzii recepționate de la angajator, operatorul alocă diapazonul de serii numerice aferent numărului de tichete de masă comandat,
Detalii