19
04 2019
632

Despre valoarea tichetelor de masă

Poate angajatorul să ofere salariaților săi tichete de masă cu o valoare mai mare decât cea deductibilă în scopuri fiscale?

Conform art. 4 alin. (1) și (2) din Legea nr. 166 cu privire la tichetele de masă, valoarea nominală deductibilă în scopuri fiscale a unui tichet de masă pentru o zi lucrătoare trebuie să fie cuprinsă între 35 şi 45 de lei. Angajatorii pot acorda tichete de masă cu valoarea nominală mai mare, diferenţa dintre aceasta şi valoarea nominală prevăzută la alin. (1) din același articol fiind nedeductibilă în scopuri fiscale.

Totodată, conform pct. 1 subpct. 1) din Hotărârea Guvernului nr. 227 pentru aprobarea Regulamentului cu privire la modul de operare cu tichetele de masă, valoarea nominală deductibilă este valoarea stabilită în art. 4 din Legea nr. 166, pentru care, în urma acordării tichetului de masă, angajatorului i se permite deducerea în scopuri fiscale a cheltuielilor suportate pentru acordarea tichetelor de masă conform art. 24 alin. (191) din Codul fiscal.

Subsecvent, conform art. 7 alin. (3) din Legea nr. 166, valoarea nominală totală a tichetelor de masă achitată operatorului de către angajatori nu reprezintă obiect impozabil cu TVA. Obligaţia privind plata TVA este calculată pentru serviciile de imprimare a tichetelor de masă (cu excepţia valorii nominale), precum şi pentru serviciile prestate de către operator, conform contractelor încheiate cu angajatorii şi unităţile comerciale/de alimentaţie publică.

Ținând cont de cele expuse, angajatorul este în drept să acorde salariaților tichete de masă cu o valoare nominală mai mare decât cea deductibilă în scopuri fiscale cu obligația respectării prevederilor legale.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.