18
03 2019
136

1. (28.17.33) Ce cotă a TVA se va aplica la livrarea pe teritoriul Republicii Moldova a zahărului din sfecla de zahăr sub formă de pudră și/sau presat sub formă de bucăți?

Potrivit art. 96 lit.b) liniuța a șasea din Codul fiscal, se aplică cota redusă în mărime de 8% a TVA la zahărul din sfeclă de zahăr, produs, importat şi/sau livrat pe teritoriul Republicii Moldova.

De asemenea, conform pct.17 din Reglementarea tehnică „Zahăr”. Producerea și comercializarea”, aprobată prin Hotărîrea Guvernului nr.774 din 3 iulie 2007, în funcţie de metoda de fabricare, zahărul destinat consumului uman, se clasifica în zahăr cristal, zahăr presat, zahăr pudră.

Totodată, valorile indicatorilor fizico-chimici ai zahărului trebuie să corespundă valorilor prezentate în anexa nr.2 la Reglementarea tehnică menționată.

Astfel, în contextul normelor expuse, aplicarea cotei TVA în mărime de 8% la livrarea pe teritoriul Republicii Moldova a zahărului din sfecla de zahăr sub formă de pudră și/sau presat sub formă de bucăți este condiționată de respectarea valorilor indicatorilor fizico-chimici ai zahărului produs din sfecla de zahăr.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.