11
07 2019
538

1. (29.2.5.20) Apare obligația de a înregistra la subdiviziunea Serviciului Fiscal de Stat contractul de locațiune încheiat, dacă are loc transmitere în folosință a unui bun mobil?

Obligativitatea și particularitățile înregistrării contractelor de locațiune este reglementată de prevederile art. 901 alin. (34) din Codul fiscal și Ordinul SFS nr.622 din 13.11.2018, și se răsfrînge exclusiv asupra bunurilor imobiliare.

Astfel, în cazul transmiterii în locațiune a unui bun mobil, nu apare obligația de a înregistra contractul respectiv la una din subdiviziunile Serviciului Fiscal de Stat.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.