Întrebări și răspunsuri

1. (35.1.14) Care este modalitatea completării facturii fiscale la efectuarea livrărilor scutite de TVA și celor ce nu constituie obiect al impunerii cu TVA?

Conform prevederilor Hotărârii Guvernului nr.294 din 17 martie 1998 și Ordinului Ministerului Finanțelor nr.118 din 28 august 2017, livrările scutite de TVA fără drept de deducere și cele ce nu constituie obiect al impunerii cu TVA potrivit art.95 alin.(2) din Codul fiscal urmează a fi documentate cu perfectarea facturii fiscale. La completarea facturii fiscale pentru documentarea livrărilor scutite de TVA fără drept de deducere și celor ce nu constituie obiect al impunerii cu TVA coloanele 10.6 ,,Cota TVA, %” și 10.7 ,,Suma totală a TVA, lei” nu se completează. Factura fiscală eliberată în vederea documentării acestei livrări nu urmează să conțină mențiunea ,,Non livrare”. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în conformitate cu modificarea și completarea Ordinului Ministerului Finanțelor nr.118 din 28 august 2017].

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

1143 vizualizări

Data publicării:

19 Martie /2018 15:50

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon