06
03 2018
408

10. (6.2.4.5) Se includ în calcul, la determinarea bazei impozabile a taxei pentru amenajarea teritoriului, acţionarii societăţii pe acţiuni, care nu sunt salariaţi în cadrul societăţii şi nu sunt nici fondatori?

Arhiva

Nu, la determinarea bazei impozabile a taxei pentru amenajarea teritoriului, acţionarii societăţii pe acţiuni care nu activează în cadrul societăţii ca salariaţi şi nu sunt nici fondatori nu se vor include în calcul, deoarece baza impozabilă a taxei pentru amenajarea teritoriului o constituie numărul mediu scriptic trimestrial al salariaţilor şi/sau fondatorii întreprinderilor în cazul în care aceştia activează în întreprinderile fondate, însă nu sînt incluşi în efectivul trimestrial de salariaţi (art. 291 alin. (1) lit. a) Codul fiscal), dar nu şi persoanele care nu sunt nici salariaţi şi nici fondatori în cadrul societăţii.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.