15
11 2018
144

2. (31.7.4) Poate salariatul efectua operaţiuni de depunere sau de retragere de numerar de pe cardul de plată care este predestinat alimentării cu valori nominale a tichetelor de masă?

Conform art. 10 alin. (5) din Legea nr. 166 din 21 septembrie 2017 cu privire la tichetele de masă, tichetele de masă pe suport electronic pot fi utilizate în mod exclusiv pentru achitarea mesei sau pentru achiziţionarea produselor alimentare şi nu trebuie să permită efectuarea operaţiunilor de depunere sau de retragere de numerar în sau de pe cardul de plată (altele decât cele cu valoarea nominală a tichetelor de masă) ori de transfer de mijloace către alte conturi ale salariaţilor şi/sau ale angajatorului, şi/sau ale terţilor.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.