12
08 2017
600

2. (5.9.1.3) Pentru care bunuri imobiliare organizațiile religioase sunt scutite de la plata impozitului pe bunurile imobiliare?

Organizațiile religioase sunt scutite de impozitul pe bunurile imobiliare, în conformitate cu prevederile art. 283 alin. (1) lit. f) al Codului fiscal, doar pentru bunurile imobiliare destinate riturilor de cult.

Pentru alte bunuri imobiliare care nu sunt destinate riturilor de cult, impozitul pe bunurile imobiliare se calculează și se achită pe principii generale.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.