20
01 2021
967

(29.2.3.69) Apare oare obligația pentru angajat să depună cerere angajatorului privind renunțarea la scutirea suplimentară pentru soție (soț) începînd cu anul 2021?

În temeiul modificărilor operate la Codul fiscal (prin Legea nr.257 din 16 decembrie 2020), a fost abrogat alin.(1) al art.34 din Codul fiscal, care prevedea dreptul pentru persoanele fizice rezidente, aflate în relaţii de căsătorie, de a beneficia de scutire suplimentară pentru soție (soț) în sumă de 11280 lei anual. 

 Începând cu anul 2021, persoana fizică rezidentă nu are dreptul de a utiliza scutirea pentru soț (soție), cu excepția dacă persoana fizică rezidentă este în relaţii de căsătorie cu orice persoană specificată la alin.(2) al art.33 din Codul fiscal. 

 Astfel, ținând cont de faptul că pierderea dreptului de a beneficia de scutirea pentru soț/soție a fost determinată de modificarea legislației (prin Legea 257 din 16.12.2020), precum și de faptul că odată cu abrogarea prin Lege nominalizată a scutirii menționate, angajatorul nu este în drept să aplice scutirea anulată la determinarea obligației de reținere a impozitului pe venit din salariu, depunerea de către angajat a cererii de renunțare la aceasta nu este obligatorie, aprecierea impozitului pe venit pasibilă reținerii rămîne a fi a angajatorului.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.