04
06 2020
289

29.3.2.16. Urmează a se reține impozitul pe venit la sursa de plată în cazul în care o persoană juridică achită venituri cabinetului individual al medicului de familie, de la transmiterea în posesie și/sau folosință (locațiune, arendă, uzufruct, superficie) unei proprietăți mobiliare și imobiliare?

În conformitate cu prevederile art. 901 alin. (3) din Codul fiscal, persoanele specificate la art. 90 alin.(1) reţin un impozit în mărime de 10% din veniturile obţinute de către persoanele fizice care nu desfăşoară activitate de întreprinzător, de la transmiterea în posesie şi/sau folosinţă (locaţiune, arendă, uzufruct, superficie) a proprietăţii mobiliare şi imobiliare, cu excepţia arendei terenurilor agricole. Potrivit art. 5 pct. 363) din Codul fiscal, activitate profesională în domeniul sănătății constituie exercitare independentă a profesiunii de medic în una dintre formele de organizare a activităţii profesionale prevăzute de Legea ocrotirii sănătăţii nr.411/1995. Conform prevederilor art.365 alin.(3) din legea menționată, cabinetul individual al medicului de familie activează şi se prezintă în raporturile juridice ca persoană fizică. Prin urmare se constată că are loc o tranzacţie între o persoană fizică şi o persoană juridică. Respectiv, din veniturile îndreptate în folosul persoanelor fizice care desfășoară activitate profesională în domeniul sănătății urmează a fi reţinut un impozit în mărime de 10% (conform art. 901 alin.(3) din Codul fiscal).

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.