Întrebări și răspunsuri

3. (28.6.3.3) Reprezintă obiect al impunerii cu TVA, serviciile legate de asigurări, coasigurare sau reasigurare, acordate de persoane licenţiate în asigurări şi reasigurări, precum şi serviciile de intermediere acordate de brokeri şi/sau agenţii de asigurare?

Potrivit prevederilor art. 103 alin. (1) pct. 12) din Codul fiscal, sunt scutite de TVA fără drept de deducere operaţiile de asigurare şi/sau de reasigurare, inclusiv serviciile de intermediere a acestora

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

1708 vizualizări

Data publicării:

23 Mai /2018 10:33

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon