29
05 2020
256

3. (4.7.3) (Arhiva) Cine urmează să achite acciza datorată bugetului la scoaterea marfurilor accizate din încaperea de acciz în cazul cînd ele nu apartin cu titlu de proprietate subiectului impunerii cu accize?

Potrivit prevederilor art. art.123(1) lit.a) din Codul fiscal, achitarea accizelor la buget pentru marfurile accizate expediate (transportate) din încaperea de acciz se efectueaza indiferent de apartenenta marfurilor respective. Adica, daca în încaperea de acciz a unei întreprinderi – subiect impozabil se afla la pastrare marfa accizata, a carei proprietar este o alta persoana fizica sau juridica, si aceasta ulterior se înapoiaza proprietarului, obligatia fiscala, apare la momentul expedierii (transportarii) marfurilor din încaperea de acciz la subiectul impunerii ce se este înregistrat ca subiect al impunerii cu accize, carui îi apartine încaperea de acciz.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.