Întrebări și răspunsuri

44. (28.21.5) Care este modalitatea deducerii sumei TVA, în cazul în care valoarea în vamă la valorile materiale importate prevalează asupra celei din factura eliberată de furnizorul nerezident?

Conform art. 102 alin. (10) lit. b) din Codul fiscal, subiectul impozabil are dreptul la deducerea TVA achitată la mărfurile importate în baza documentului, eliberat de autoritățile vamale, care confirmă achitarea TVA. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare 01.01.2018]

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

1149 vizualizări

Data publicării:

17 Martie /2018 08:44

Catalogul tematic

T.V.A. | Administrare fiscală | Legislație fiscală | Deduceri fiscale | Noutăți fiscale

Etichete:

TVA | deducere | practica fiscala | Cod fiscal | marfă | subiect impozabil

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon