15
11 2018
179

5. (31.7.1) Ce reprezintă tichetele de masă pe suport electronic?

Tichetul de masă pe suport electroniceste un card de plată prevăzut la art. 5 pct. 401 din Codul fiscal, emis de către operator în condiţiile legii, acordat de către angajator salariaţilor, pentru a fi folosit ca instrument de plată în scopul procurării de produse alimentare în unităţile comerciale/de alimentaţie publică care au încheiat un contract de prestare a serviciilor cu operatorul.

Astfel, în conformitate cu art. 5 pct. 401) din Codul fiscal, instrument de plată este un dispozitiv (dispozitive) personalizat (e) (card de plată, telefon mobil etc.) şi/sau orice serie de proceduri (tehnice – coduri PIN, TAN, alte tipuri de coduri, login/parolă etc. sau funcţionale – transfer de credit, debitare directă) convenite între utilizatorul serviciilor de plată şi prestatorul de servicii de plată şi folosite de utilizatorul serviciilor de plată pentru a iniţia un ordin de plată.

Totodată, conform prevederilor Legii nr. 166 din 21 septembrie 2017 cu privire la tichetele de masă, tichetele de masă pot fi emise și pe suport de hârtie, care în comparație de tichetele de masă pe suport electronic, sunt bonuri de valoare emise de către operator în condiţiile legii, acordate de către angajatori salariaţilor, pentru a fi folosite ca instrumente de plată în scopul procurării produselor alimentare în unităţile comerciale/de alimentaţie publică care au încheiat un contract de prestare a serviciilor cu operatorul.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.