01
03 2018
169

6. (28.4.1) Cum se va aprecia data obligaţiei fiscale la comitent în cazul exportului de mărfuri prin intermediul comisionarului? Comisionerul are dreptul la restituirea TVA din buget?

În conformitate cu alineatul (1) al art. 107 din Codul fiscal transmiterea mărfurilor de către comitent comisionarului şi invers, precum şi transmiterea mărfurilor de către comisionar cumpărătorului şi de către furnizor comisionarului în cadrul realizării contractului de comision constituie livrări de mărfuri. Data livrării se va stabili în baza art.108 din Codul fiscal.

Prin urmare, operaţiunea de export al mărfurilor va fi realizată de comisionar şi respectiv se permite deducerea sumei TVA, și acesta va beneficia de restituirea TVA din buget în modul general stabilit.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.