15
08 2018
192

8. (37.22) Cum vor fi reflectate în raportul IPC18 cheltuielile de deplasare a angajaților rezidenților parcurilor IT ce depășesc limita stabilită de legislație?

În conformitate cu art.20 lit. d) din Codul fiscal, pentru persoana delegată sumele achitate pentru compensarea cheltuielilor legate de îndeplinirea obligațiilor de serviciu, precum diurna, în limitele stabilite de Regulamentul cu privire la delegarea salariaților entităților din Republica Moldova aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.10 din 05.01.2012, vor constitui surse de venit neimpozabile și respectiv nu se vor impozita. În cazul în care aceste sume vor depăși normele stabilite, asupra acestora se vor aplica regimul general stabilit.

Respectiv, suma diurnei achitate angajaților peste limita stabilită de actul normativ menționat se califică drept facilitate acordată de angajator, care urmează să fie declarată prin Darea de seamă (forma IPC18) la codul sursei de plată SAL din tabelul nr.1.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.