01
03 2018
240

9. (28.4.2) Care va fi cota TVA aplicată la exportul de mărfuri şi a serviciilor aferente?

În conformitate cu prevederile art. 104 lit. a) din Codul fiscal, la exportul de mărfuri şi servicii se scutesc de TVA cu drept de deducere.

Totodată, potrivit art. 105 alin. (3) livrarea serviciilor legată de exportul de mărfuri se consideră parte a exportului de mărfuri.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.