Întrebări și răspunsuri

9. (8.3.6.4): Arhiva

Se achită de către posesorii de autovehicule neînmatriculate în Republicii Moldova o taxă suplimentară, în cazul în care la tranzitarea teritoriului Republicii Moldova, termenul de şedere a autovehiculelor pe teritoriul ei depăşeşte 24 de ore? Da, dacă în cazul tranzitării teritoriului Republicii Moldova, termenul de şedere a autovehiculelor pe teritoriul ţării depăşeşte 24 de ore, posesorii acestora vor achita suplimentar la taxa pentru folosirea drumurilor Republicii Moldova de către autovehiculele neînmatriculate în Republica Moldova o taxă de 24 de euro pentru fiecare 24 de ore următoare de şedere. Această taxă se achită pentru fiecare 24 ore de depăşire, nu pentru fiecare oră de şedere peste termen (art. 346 alin. 3 al Codului fiscal).

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

533 vizualizări

Data publicării:

07 Noiembrie /2018 07:48

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon