09
10 2019
126

Activitatea independentă a persoanei fizice nerezidente în cazul aflării pe teritoriul RM mai puțin de 183 zile

Este în drept persoana fizică care nu este cetățean al RM, dar care se află mai puțin de 183 de zile pe teritoriul țării, să-și înregistreze activitate independentă de comercializare a producției agricole proprii obținute pe teritoriul RM?

Potrivit prevederilor art. 5 pct. 361) din CF, activităţi independente reprezintă activităţi de comerţ desfășurate de către o persoană fizică rezidentă doar în mod individual, fără a constitui o formă organizatorico-juridică, în urma desfășurării cărora se obţine venit.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.