29
08 2017
844

Am primit de la organul fiscal aviz de plată la impozitul pe avere pentru anul 2016. Dar modificarea Codului fiscal prin introducerea acestui impozit a fost publicată la 1 iulie 2016. Impozitul pe avere trebuie achitat numai pentru jumătate de an 2016?

În art. XXXI din Legea cu privire la modificarea şi completarea unor acte legislative nr. 138 din 17 iunie 2016 legiuitorul a stipulat expres că pct. 78, prin care Codul fiscal se completează cu titlul VI1 „Impozitul pe avere”, se pune în aplicare din 1 ianuarie 2016.

Potrivit art. 76 din Constituția Republicii Moldova, legea se publică în Monitorul Oficial al Republicii Moldova şi intră în vigoare la data publicării sau la data prevăzută în textul ei. Totodată, în conformitate cu prevederile Deciziei Curții Constituționale nr. 96 din 19 decembrie 2016, atât timp cât perioada fiscală constituie întregul an calendaristic, nu poate fi afectat principiul neretroactivității.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.