07
08 2020
532

Deducerea în scopuri fiscale a diferenței de sumă nerambursată

Întreprinderea a efectuat achitarea în avans ianuarie unui nerezident plata pentru rezervarea hotelului din străinătate, din cauza situației epidemiologice deplasarea este anulată, iar administrația hoteluilui a rambursat numai 50% din suma achitată. Se va permite la deducere in scopuri fiscale diferența de suma nerambursată?

 

În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (1) din Codul fiscal, se permite deducerea cheltuielilor ordinare și necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul perioadei fiscale, exclusiv în cadrul activității de întreprinzător.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.