19
11 2018
878

Despre achitarea studiilor copilului unui angajat

Întreprinderea transferă mijloace bănești pentru achitarea contractului de studii a copilului unuia din angajați. Ce impozite urmează să calculăm și să achităm? La ce cont va fi indicată suma transferată și cum se va declara în Darea de seamă (forma IPC18)?

Art. 19 din Codul fiscal specifică facilitățile impozabile cu impozitul pe venit acordate de angajator salariaților săi.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.