14
06 2017
1042

Despre aplicarea TVA în cazul transmiterii gratuite a imobilului nelocativ

Cum se aplică TVA în cazul transmiterii gratuite a imobilului nelocativ: de la valoarea cadastrală sau valoarea de bilanț?

În conformitate cu prevederile art. 93 pct. 3) și pct. 6) din CF, transmitere gratuită a dreptului de proprietate asupra bunurilor (inclusiv a mijloacelor fixe), cu excepția celor scutite de TVA, efectuată de către contribuabil care este înregistrat în calitate de plătitor al TVA, reprezintă livrare impozabilă și, în temeiul art. 96 lit. a) din CF, se impozitează la cota TVA de 20%.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.