14
08 2017
1339

Despre reflectarea în Declarația privind TVA a sumei TVA cu semnul „minus”

Cum se va reflecta în Declarația privind TVA taxa pe valoarea adăugată cu semnul „–” (minus)?

În cazul în care potrivit art. 1171 alin. (12) din CF, la ajustarea valorii impozabile a livrării impozabile de mărfuri, de servicii după livrarea sau achitarea lor, furnizorul eliberează factura fiscală cu reflectarea în aceasta a denumirii mărfurilor, serviciilor la care a fost modificată valoarea impozabilă, a obligației fiscale ajustate privind TVA și a mărimii ajustării valorii impozabile a mărfurilor, serviciilor, care se indică cu semnul „minus” la micșorare.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.