Întrebări și răspunsuri

icon Despre reținerea impozitului la sursa de plată pentru operele literale acordate de către un nerezident

O persoana juridică rezidentă a Republicii Moldova desfășoară activitate în domeniul literaturii. Entitatea decide să încheie un contract civil cu un nerezident, în baza căruia acesta va achiziționa opere literale (povești și poezii pentru copii). Urmează entitatea să rețină un impozit pe venit la sursa de plată pentru operele literale acordate de către nerezident? În conformitate cu art. 70 alin. (1) și (2) din CF, întregul venit al contribuabilului nerezident se împarte în venit obținut: în Republica Moldova din activități de întreprinzător sau din munc...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.40 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1606 vizualizări

Data publicării:

19 Octombrie /2017 11:46

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Administrare fiscală | Dare de seamă fiscală | Legislație fiscală | Persoană juridică

Etichete:

impozit | sursa de plata | nerezident | legislația fiscala | tratat international

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon