Întrebări și răspunsuri

icon Despre trecerea în cont a sumei TVA aferente imobilului procurat și demolat

Agentul economic a procurat teren și un imobil care era pe acest teren pentru a construi spații de depozitare și comercializare a mărfii proprii. Demolarea imobilului vechi este inevitabilă. În cazul dat, suma TVA luată în cont, pe imobilul procurat și demolat, rămâne în cont sau este necesar de efectuat stornare? Potrivit art. 102 alin. (1) din CF, subiecților impozabili, înregistrați în calitate de plătitori ai TVA, li se permite trecerea în cont a sumei TVA achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai TVA pe valorile materiale, servicii...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr. 2(43)2018


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2029 vizualizări

Data publicării:

19 Februarie /2018 14:18

Catalogul tematic

T.V.A. | Administrare fiscală | Legislație fiscală | Noutăți fiscale | Locul livrării serviciilor

Etichete:

TVA | Transport | imobil | trecere in cont | platitor | furnizori | valori materiale | livrare | activitate de intreprinzator

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon