Întrebări și răspunsuri

icon Despre unele cazuri de neaplicare a proratei față de suma TVA

Firma „Z” în mai 2017 a avut livrări la cota zero. Suma TVA aferentă procurărilor destinate efectuării acestora se atribuie la decontări cu bugetul? Sau față de suma TVA trebuie de aplicat prorata conform art. 102 alin. (3) din CF? Potrivit prevederilor art. 93 pct. 6) din CF, livrare impozabilă reprezintă livrarea de mărfuri, livrarea (prestarea) de servicii, cu excepția celor scutite de TVA, efectuate de către subiectul impozabil în procesul activității de întreprinzător. În conformitate cu prevederile art. 96 lit. c) din CF, cota zero se stabilește la ...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.40 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2484 vizualizări

Data publicării:

28 Octombrie /2017 10:03

Catalogul tematic

T.V.A. | Administrare fiscală | Legislație fiscală | Noutăți fiscale

Etichete:

TVA | prorata | livrari | întrepinzător | cota 0

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon